OFERTY SPECJALNE

 • Wakacje

  Atrakcyjne i tanie oferty noclegów w górach, nad morzem i jeziorami, to wspaniały pomysł na wakacje!. Najlepsze oferty na tanie wakacje

 • Ze zwierzątkiem

  Masz psa lub kota? w tych obiektach będziesz mógł wypoczywać, wraz ze swoim pupilem. Kwatery i noclegi z akceptacją zwierząt

 • Mama i ja

  Oferty noclegów w obiektach z łóżeczkami dla małych dzieci, placem zabaw itp.

 • Unterkunft in Polen

  Finde eine attraktive Unterkunft in Hotel, Pension, Ferienhaus, Ferienwohnung, Appartement, Fremdenzimmer, Wellness, Sanatorium. Verbringe einen unvergesslichen Urlaub!

 • Dla seniora

  Ofery obiektów noclegowych specjalnie przygotowanych dla seniorów w atrakcyjnych miejscowosciach.Turnusy o zróżnicowanym standardzie jak i cenie.

 • SPA&Wellness

  Ośrodki odnowy biologicznej-zdrowie relaks i energia.

 • Zielona szkoła

  Obiekty, pensjonaty, ośrodki dysponujące odpowiednim zapleczem i doświadczenie w organizowaniu zielonych szkół.

 • Dla niepełnosprawnych

  Znajdziesz tutaj obiekty przystosowane do obsługi gości niepełnosprawnych. Niepełnosprawni w Polsce stanowią 14% ogółu społeczeństwa i odsetek ten ma tendencję rosnącą. Warto przygotować ofertę dla tej grupy.

Sprzet RTV w hotelach

 

 >>Zobacz wszystkie artykuły<<

 

Sprzęt RTV i abonament w obiektach noclegowych
 
Telewizory i odbiorniki radiowe stały się bardzo częstym elementem wyposażenia pokoi w miejscach zakwaterowania - hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, gospodarstwach agroturystycznych. W wielu przypadkach są one nawet standardem, dodatkowo ich obecność w opinii hotelowych gości może podwyższać ocenę - z reguły fakt posiadania w pokoju telewizora uznawany jest za bardziej korzystny niż jego brak. 
 
Właściciele obiektów noclegowych często decydują się na zainstalowanie telewizorów lub odbiorników radiowych, zęby umilić czas tym gościom, którzy chcą znich korzystać - oczywiscie zawsze będzie to tylko część osób wybierających nocleg w danym miejscu, ponieważ duża ilość osób jadąc na wakacje woli "odciąć się od świata".
 
Jednak to "uprzyjemnianie" gościom pobytu oraz starania o to, by lepiej postrzegali oni dany obiekt wiążą się również z odpowiednimi kosztami. Podstawowym z nich jest konieczność opłaty abonamentowej za każdy odbiornik telewizyjny lub radiowy. Jest to ogólny przepis, dotyczący każdego połączonego urządzenia odbierajacego fale radiowe lub telewizyjne. Kwestię tę można przeczytać w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Każdy odbiornik wymaga opłaty abonamentowej, a to oznacza, że im więcej odbiorników, tym wyższy jest ogólny koszt.
 
Dodatkowo należy uwzględnić kwestie prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Obiekty noclegowe, podobnie jak lokale gastronomiczne, są zobowiązane do wnoszenia stosownych opłat na rzecz organizacji zajmujących się ochroną praw autorskich twórców. Prawodawstwo uznaje powszechnie, że właściciele obiektów noclegowych oraz restauracji czy barów czerpią korzyści materialne z odtwarzanych utworów, ponieważ muzyka ma duży wpływ na atmosferę miejsca i jego postrzeganie przez klientów. Z tego względu hotelarze powinni podpisać odpowiednie umowy zanim zdecydują sie na odtwarzanie np. muzyki.
 
Do kosztów sprzętu RTV w hotelach należy jeszcze doliczyć koszty zużycia energii elektrycznej, koszty konserwacji i wymiany na nowy sprzęt. Łącznie z wymienionymi wcześniej opłatami abonametnowymi i tymi związanymi z prawami autorskimi, umieszczanie telewizora w akżdym pokoju danego obiektu może wiązać się ze znacznymi kosztami. Z drugiej strony, skoro dużo osób oczekuje telewizora w pokoju, w wielu przypadkach błędem mogłoby być pochopne pozbywanie się odbiorników.
 
Abonament RTV 
 
Opłata abonamentowa, zgodnie z art. 2. ust. 1. ustawy o opłatach abonamentowych jest pobierana za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. W art. 2. ust. 2. ustawodawca zawarł domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
 
Opłatę abonamentową, zgodnie z art. 2 ust 4. i 5. ustawy o opłatach abonamentowych, uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, z zastrzeżeniem, że niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność uiszcza się tylko jedną opłatę abonamentową.
 
Reasumując wnoszenie opłaty abonamentowej jest obowiązkiem każdej osoby posiadającej odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny.
 
Opłata ta jest niezależna od opłat wnoszonych na rzecz operatorów sieci kablowych, czy operatorów platform satelitarnych, z którymi zawarto odrębne umowy cywilnoprawne.
 
 
Obiekty noclegowe pomimo płacenia abonamentu RTV za każdy posiadany odbiornik, powinny także zawrzeć stosowne umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (np. z ZAiKS, SFP itp.). 
 
 
Będąc właścicielem małego obiektu warto zastanowić się, czy telewizor jest faktycznie potrzebny i czy na pewno w każdym pokoju. 
 
wróć

Dodaj swój obiekt ZA DARMO - bez ukrytych kosztów, bez abonamentu, bez stałych opłat.  
Wyróżnij swój obiekt dodając go do darmowych ofert specjalnych - DODAJ ZA DARMO !
 Nocleginaplus.pl jest jednym z nielicznych serwisów w Polsce, oferującym nieodpłatnie pełną ofertę Twojego obiektu.