Szczawnica, Krynica, Zakopane, noclegi Szczawnica, kwatery Szczawnica, apartamenty Szczawnica

OFERTY SPECJALNE

 • Wakacje

  Atrakcyjne i tanie oferty noclegów w górach, nad morzem i jeziorami, to wspaniały pomysł na wakacje!. Najlepsze oferty na tanie wakacje

 • Ze zwierzątkiem

  Masz psa lub kota? w tych obiektach będziesz mógł wypoczywać, wraz ze swoim pupilem. Kwatery i noclegi z akceptacją zwierząt

 • Mama i ja

  Oferty noclegów w obiektach z łóżeczkami dla małych dzieci, placem zabaw itp.

 • Unterkunft in Polen

  Finde eine attraktive Unterkunft in Hotel, Pension, Ferienhaus, Ferienwohnung, Appartement, Fremdenzimmer, Wellness, Sanatorium. Verbringe einen unvergesslichen Urlaub!

 • Dla seniora

  Ofery obiektów noclegowych specjalnie przygotowanych dla seniorów w atrakcyjnych miejscowosciach.Turnusy o zróżnicowanym standardzie jak i cenie.

 • SPA&Wellness

  Ośrodki odnowy biologicznej-zdrowie relaks i energia.

 • Zielona szkoła

  Obiekty, pensjonaty, ośrodki dysponujące odpowiednim zapleczem i doświadczenie w organizowaniu zielonych szkół.

 • Dla niepełnosprawnych

  Znajdziesz tutaj obiekty przystosowane do obsługi gości niepełnosprawnych. Niepełnosprawni w Polsce stanowią 14% ogółu społeczeństwa i odsetek ten ma tendencję rosnącą. Warto przygotować ofertę dla tej grupy.

REKLAMA

Przystosowanie hotelu do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

 

 >>Zobacz wszystkie artykuły<<
 
 
Przystosowanie hotelu do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
 
Mając na uwadze obecną liczbę osób niepełnosprawnych oraz niestety wzrostowy trend udziału osób niepełnosprawnych w ogóle społeczeństwa, prawodawcy uwzględnili wiele potrzeb osób niepełnosprawnych przy konstruowaniu wielu przepisów, zwłaszcza dotyczących prawa budowlanego. Również hotele są objęte tymi przepisami.
 
Obecnie w Polsce szacuje się, że osoby dotknięte różnymi rodzajami niepełnosprawności stanowią ok. 14% ogółu społeczeństwa. To bardzo dużo, jeśli policzy się ten procent z całkowitej ilości mieszkańców naszego kraju. Według dalszych szacunków ok. 100 tys. osób porusza się na wózkach inwalidzkich, a to jedynie część wszystkich osób.
 
Każda niepełnosprawność związana jest z pewnymi potrzebami, których zaspokojenie umożliwia właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie. Szczególnie ważne są w przypadku osób niepełnosprawnych kwestie barier napotykanych codziennie. Im takich barier mniej, tym lepiej. 
 
W hotelach i innych obiektach noclegowych jedynie zaplanowane i przemyślane urządzenie przestrzeni na etapie budowy obiektu lub odpowiednie dostosowanie mogą zapewnić osobom niepełnosprawnym dostateczny komfort wypoczynku. Najważniejszym zadaniem hotelarza w tym zakresie jest nie tylko zapewnienie właściwych warunków, ale również przygotowanie ich w taki sposób, by nie wiązały się one z izolacją gości niepełnosprawnych czy ograniczeniem dostępności.
 
Najbardziej widoczne dostosowania przestrzeni zachodzą w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ponieważ potrzebują one możliwości swobodnego poruszania się. Na tej podstawie hotel, chcąc spełnić określone warunki, powinien zadbać o odpowiednio oznaczone miejsce parkingowe, z którego wygodnym podjazdem z barierkami na wysokości 70 i 90 cm można dostać się do holu recepcyjnego. 
 
Dalej, przy innych sferach należy uwzględnić:
- zasięg ręki osoby siedzącej na wózku
- poziom wzroku (znacznie niższy niż osoby poruszajćej się bez wózka)
- szerokość wózka inwalidzkiego i możliwości manewrowania nim
 
W ten sposób już lada recepcyjna powinna znajdować się na takiej wysokości, aby dało się do niej spokojnie podjechać wózkiem i załatwić wszystkie sprawy związane z zameldowaniem i wymeldowywaniem w sposób wygodny. Dodatkowo pomiędzy drzwiami wejściowymi a recepcją nie powinny znajdować się żadne bariery, takie jak schody czy duże nierówności - powinny je zastępować pochylnie lub elektryczne podnośniki samoobsługowe.
 
Drzwi wejściowe oraz drzwi pomieszczeń ogólnodostępnych (np restauracja hotelowa) a także drzwi pokoi przeznaczonych dla gości poruszajacych się na wózkach powinny mieć odpowiednią szerokość, podobnie jak korytarze. Dodatkowo, aby wykręcić wózkiem, potreba przynajmniej 150cm szerokości, co nakłąda konieczność zachowania takiej odległości w miejscach, w których zawrócenie wózkiem może być potrzebne.
 
Dodatkowo przystosowana powinna być takze przestrzeń służąca spożywaniu posiłków. W tym celu hotelarze powinni zadbać o to, by w restauracji hotelowej znajdował się stół lub stoły umożliwiające spokojne podjechanie wózkiem w podobny sposób, jak podsuwa się krzesło pod stół, aby zjeść komfortowo. 
 
Dalsze ustalenia dotyczą wysokości umieszczenia rzeczy niezbędnych - tutaj należy pamiętać o zasięgu pionowym osoby poruszającej się na wózku - jest on znacznie mniejszy niż jest to w przypadku osób poruszjacych się za pomocą siły własnych nóg. Do tych rzeczy zaliczają się między innymi innymi włączniki światła czy gniazdka elektryczne, podobnie jak przyciski w windzie i inne tego typu urządzenia i instalacje. 
 
Ważne jest również dostosowanie łazienek w pokojach i pokoju samego w sobie, aby były one w pełni funkcjonalne. Ogólnie, kwestie dostosowywania przestrzeni dla potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach, mają na celu:
 
- zapewnienie dostępności i zapewnienie możliwości komunikacyjnej
- zapewnienie łatwego dostępu do urządzeń i informacji
- likwidację barier utrudniających pobyt
- stworzenie bezpiecznych warunków pobytu
- likwidacja izolacji, jaką może odczuwać osoba niepełnosprawna w społeczeństwie
wróć

Dodaj swój obiekt ZA DARMO - bez ukrytych kosztów, bez abonamentu, bez stałych opłat.  
Wyróżnij swój obiekt dodając go do darmowych ofert specjalnych - DODAJ ZA DARMO !
 Nocleginaplus.pl jest jednym z nielicznych serwisów w Polsce, oferującym nieodpłatnie pełną ofertę Twojego obiektu.