Strona główna
Kultura
Tutaj jesteś

Szariat co to jest i jakie informacje warto posiadać?

25 listopada 2022 szariat co to


W obecnych czasach, gdy informacja w ciągu zaledwie kilku minut jest w stanie obiec dosłownie cały świat, często spotykamy się ze słowami i pojęciami, które są nam całkowicie obce kulturowo. Z tego też powodu natknąć się można na wiele pojęć, których nie zna się znaczenia. Doskonałym tego przykładem jest słowo „szariat”, które bardzo często pada w kontekście bliskiego wschodu i muzułmanów. Szariat co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest szariat?

Co znaczy słowo szariat? W dokładnym tłumaczeniu szariat to po arabsku „droga prowadząca do wodopoju”. Jest to prawo, które obowiązuje wyznawców islamu i zawiera w sobie dyrektywy w zakresie właściwie każdego aspektu życia człowieka. Dotyczą one nie tylko obowiązków religijnych, lecz także społecznych i obyczajowych. W prawie szariatu znaleźć można przepisy dotyczące rozwodów, aktów czci, moralności, skromnego zachowania, dziedziczenia, prawa rodzinnego, a nawet polityki czy też ekonomii.

Czy szariat to prawo państwowe?

Bardzo wielu Europejczyków, którzy nie mają większej styczności z islamem i muzułmanami uważa, że prawo szariatu związane jest nie tylko z religią, lecz także z państwowością. Uważają oni, że zawarte w nim przepisy są przepisami prawa państwowego. Czy tak faktycznie jest?
Jak się okazuje, jest to jedno z większych niedomówień, ponieważ prawo szariatu w żadnym wypadku nie dotyczy państwa. Jest to prawo boże, którego źródłem są dwa najważniejsze teksty islamu, czyli Koran i Sunna Proroka.
Czy szariat obowiązuje w każdym kraju muzułmańskim? Oczywiście nie, ponieważ szariat dla każdego muzułmanina może być czymś innym. Istnieją różne szkoły interpretacji zwartych w nim przepisów. Przykładowo w Arabii Saudyjskiej jest on postrzegany bardzo surowo, lecz są i takie kraje, które nie stosują prawa szariatu tak rygorystycznie. Doskonałym tego przykładem jest Turcja, która także jest krajem, w którym dominuje islam, lecz ma ona znacznie bardziej liberalne podejście do wielu aspektów życia obywateli.

Szkoły szariatu

Jak już wcześniej zostało to wspomniane, w każdym kraju inaczej podchodzi się do oceny przepisów zawartych w szariacie. Jest to wynikiem obowiązującej w danym kraju szkoły prawa religijnego. Przykładowo w Arabii Saudyjskiej obowiązuje bardzo surowa szkoła wahabicka, w myśl której dozwolone są nawet okrutne kary cielesne, jeśli przekroczone zostaną obowiązujące normy moralne. Wynikiem takiej szkoły jest np. zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety.
Zupełnie inaczej szariat postrzegany jest np. w Jordanii czy też w Syrii. W krajach tych obowiązuje znacznie łagodniejsza szkoła hanaficka, która zezwala na niezasłanianie twarzy przez kobiety czy też na prowadzenie przez nie samochodów. Życie w tych krajach, pomimo stale obowiązującego prawa szariatu, jest bardzo podobne do tego, które znane jest w krajach europejskich.

Czy trzeba się bać prawa szariatu?

Choć prawo szariatu w mediach pojawia się zwykle w negatywnym kontekście, to jednak w rzeczywistości nie ma żadnych powodów, aby się go obawiać. Z uwagi na uwarunkowania kulturowe nie ma mowy, aby takie prawo zaczęło obowiązywać przykładowo w Polsce.

Redakcja nocleginaplus.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci podróży, kultury, zdrowego stylu życia i sportu. Specjalizujemy się w tworzeniu inspirujących artykułów dotyczących turystyki, kultury różnych krajów oraz tematów związanych ze zdrowiem i aktywnością fizyczną. Z naszych tekstów dowiesz się nie tylko o fascynujących destynacjach, ale także o sposobach dbania o zdrowie i kondycję fizyczną w trakcie podróży i na co dzień. Przekonaj się sam, jak wiele ciekawych informacji możemy Ci przekazać!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

los angeles ciekawostki
życie w australii
życie w pradze

Jesteś zainteresowany reklamą?