Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Co to deficyt kaloryczny i kiedy można go osiągnąć?

18 stycznia 2023 co to deficyt kaloryczny


Pozbywanie się nadmiarowych kilogramów to nie lada zadanie. Każdy, kto próbuje schudnąć, bez wątpienia słyszał o czymś, takim jak deficyt kaloryczny. Warto wiedzieć, czym jest deficyt kaloryczny i w jaki sposób go osiągnąć. Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Deficyt kaloryczny co to jest?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – co to deficyt kaloryczny, w jaki sposób go osiągnąć? Poniżej wyjaśniamy, ponieważ wiedza na temat deficytu kalorycznego może być przełomowa dla osób, które chcą schudnąć. O deficycie kalorycznym mówimy wtedy, gdy ilość kalorii, które spożywamy w ciągu dnia jest mniejsza niż zapotrzebowanie organizmu. Nie jest ważne, czy ilość spożywanych kalorii pochodzi ze zdrowych posiłków, czy też z posiłków na przykład ciężkostrawnych lub słodyczy. Jeśli spożywa się mniej kalorii niż potrzebuje organizm, resztę energii będzie on czerpał z zapasów zmagazynowanych w organizmie. To właśnie wtedy będzie można stracić nadprogramowe kilogramy. Warto zatem obliczyć, jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie ustalić dla siebie dietę mniejszą na przykład o 200, 400, 500 czy 700 kalorii. Im większy deficyt kaloryczny, tym większa szansa na szybsze chudnięcie.

Nowatorskie podejście do diety

Warto zwrócić uwagę na to, że dietetycy, którzy mówią o deficycie kalorycznym, tak naprawdę podkreślają, że człowiek na diecie może jeść wszystko. Oznacza to, że wcale nie musi wyrzekać się na przykład swoich ulubionych słodkości, jedzenia typu fast food czy innych przysmaków. Trzeba tylko pamiętać o tym, by dziennie nie przekraczać pewnej dawki kalorii, tak by cały czas pozostawać na deficycie kalorycznym. Jeżeli będziemy się trzymać tej zasady, stopniowo tydzień po tygodniu masa ciała będzie się zmniejszać. Jak w takim razie obliczyć ilość kalorii, jaka jest potrzebna danemu organizmowi do funkcjonowania? Można zrobić to samemu, korzystając na przykład z informacji z internetu lub też udać się do dietetyka. Z reguły brane są pod uwagę takie dane, jak płeć, wiek, styl życia, poziom aktywności w ciągu dnia, rodzaj wykonywanej pracy. Jeżeli przykładowo nasza płeć to płeć damska, mamy pracę siedzącą, a nasz wiek to powyżej 50 lat, ilość kalorii potrzebnych do normalnego funkcjonowania będzie niższa niż w przypadku kobiet młodszych, które mają bardziej aktywny tryb życia.

Kiedy widać efekty diety?

Jeżeli każdego dnia osiągniemy deficyt kaloryczny na poziomie na przykład 500 kalorii, tak naprawdę już po około tygodniu będzie widać pierwsze efekty odchudzania. Jest to zatem bardzo motywujące dla większości osób, które chcą stracić trochę kilogramów. Jeżeli deficyt kaloryczny będzie jeszcze większy, utrata kilogramów będzie bardziej efektywna. Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, że deficyt kaloryczny możemy osiągnąć nie tylko poprzez zredukowanie ilości spożywanych kalorii, ale również poprzez zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jeżeli będziemy więcej spalać na przykład w czasie ruchu, również będziemy osiągali wyższy deficyt kaloryczny.

Redakcja nocleginaplus.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci podróży, kultury, zdrowego stylu życia i sportu. Specjalizujemy się w tworzeniu inspirujących artykułów dotyczących turystyki, kultury różnych krajów oraz tematów związanych ze zdrowiem i aktywnością fizyczną. Z naszych tekstów dowiesz się nie tylko o fascynujących destynacjach, ale także o sposobach dbania o zdrowie i kondycję fizyczną w trakcie podróży i na co dzień. Przekonaj się sam, jak wiele ciekawych informacji możemy Ci przekazać!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

co to deficyt kaloryczny
kreatyna na redukcji

Jesteś zainteresowany reklamą?